Fotó: Ian Beeby
Január 6-án, kedden délután leállt a gázszállítás Ukrajna felől Magyarországra. Ez azt jelenti, hogy a szokásos 37 millió köbméteres napi szállított mennyiség teljes mértékben kiesik. Mivel Magyarországon a jelenlegi napi gázfogyasztás körülbelül 65-70 millió köbméter, a tárolókból kivehető mennyiség pedig mindössze 51,5 millió köbméter naponta, ezért biztosan korlátozásokra kell számítani, aminek első lépéseként Molnár Csaba energiaügyekért felelős miniszter az átállítható fűtőanyaggal üzemelő erőművek üzemeltetőit arra kérte, hogy január 7-én, szerdán 11 órától gázolaj alapú fűtésre váltsanak. Ez a korlátozás azonban egyelőre nem fogja érinteni a lakossági fogyasztókat, rájuk csak végső esetben kerül sor.
A két vitázó cég egymást vádolja a szállítás leállításával. Az orosz szállító, a Gazprom arról tájékoztat, hogy január 6-án, kedden 65,3 millió köbméterrel csökkenti az Ukrajna felé az Európai tranzitvezetéken szállított gáz mennyiségét. A vállalat szerint ez a mennyiség megegyezik az Ukrajna által január 1-4. között megcsapolt gázmennyiséggel. Felszólították az ukrán Naftogazt, hogy ezt a mennyiséget pumpálja vissza az ukrán tárolókból január 6-án reggel 10.00 óráig, így biztosítva az Európai ellátás zavartalanságát. A Gazprom szerint lépésüket az indokolja, hogy Január 5-én az orosz vámhatóság tájékoztatta őket az Ukrajna által illegálisan vételezett gázról, amely veszélyezteti a Gazprom exportbevételeit –hiszen az európai államok csak a ténylegesen leszállított gáz után fizetnek- és egyben áthágja a vámszabályokat is.
Az ukrán Naftogaz szerint az orosz fél január 6-án magyar idő szerint hajnali 2.00 és 9.00 óra között négy alkalommal csökkentette az Ukrajna felé szállított gáz mennyiségét, amelyet az ukrán fél saját költségén próbált meg fenntartani, hogy az Európa felé irányuló gázszállítás ne csökkenjen. A Naftogaz állítása szerint a Gazprom beszüntette a kommunikációt velük. Az ukrán cég elhárítja a felelősséget és mindenkit arra kér, hogy a gázszállítással kapcsolatos reklamációval a Gazpromhoz forduljanak.
A helyzetet értékelve érthető az Európai Unió véleménye, amely szerint nem akar állst foglalni a két fél vitájában, csak jöjjön a gáz.
Forrás: Naftogaz, Gazprom, Napi Online |